П`ятниця, 28.08.2015, 12:25

Географічний портал

Меню сайта
Категорії каталогу
Географічні терміни [576]
Форма входа

Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 0
Гостей: 0
Користувачів: 0
Опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 3968

Каталог статей

Головна » Статті » Географічні терміни » Географічні терміни[ Додати статтю ]

Зональність

географічні терміниЗональність (зональність фізико-географічна) – зміна природних умов від полюсів до екватора, обумовлена широтними розходженнями в надходженні на поверхню Землі сонячної радіації. Максимальну енергію одержує поверхня, перпендикулярна сонячним променям (екваторіальні широти); чим більше нахил, тим менше нагрівання (полярні широти). Географічна зональність - одна із самих універсальних географічних закономірностей, що має статус закону. Відповідно до цього закону ландшафтна оболонка Землі розділяється на природні зони, що повторюються в Північній і Південній півкулях (наприклад, зони лісів і степів помірного поясу, тропічних пустель та інше). 
Уявлення про географічну зональність почало формуватися ще в античний час (Геродот, Евдоніс, Посидоній); основи навчання про біокліматичну зональність закладені А. Гумбольдтом. У Росії найбільший внесок у навчання про географічну зональність внесли В. В. Докучаєв, Л. С. Берг, А. А. Григор'єв, М. І. Будико, І. П. Герасимов, Е. Н. Лукашева, А. Г. Ісаченко й інші. 
Розрізняють зональність широтну, компонентну (клімату, ґрунтів, рослинності), зональність седиментогенезу, екзогенних геоморфологічних процесів, гідрологічну (зональність характеристик стоку рік), гідрогеологічну й комплексну, або ландшафтну. В основі диференціації географічної оболонки на природні (ландшафтні) зони лежить співвідношення тепла й вологи. Широтна зональність найбільше чітко проявляється на рівнинах, що мають величезний протяг із півночі на південь (Російська й Західно-Сибірська рівнини). Основна форма прояву зональності в горах – висотна поясність. Риси широтної зональності властиві поверхневим водним масам океану, що проявляється в температурі морської води, солоності, вмісті кисню, біопродуктивності, у вертикальній і горизонтальній швидкості руху. 
Джерело:
Категория: Географічні терміни | Добавил: LiLy (20.10.2009) | Автор:
Просмотров: 5133 | Комментарии: